Wegetarianizm kwestia smaku

2.4K

Co powoduje zmianę smaku potrawy? Jak spróbujemy upieczone udko kurczaka bez przypraw jakichkolwiek to każdy powie  to nie ma smaku! Podobnie ma się sprawa z gotowanymi czy pieczonymi warzywami.

Dlaczego? Główny problem leży w tym, że praktycznie wszystko co jemy zawiera sól i cukier.

Na to jak smakuje potrawa ma wiele elementów: struktura produktu, temperatura, zapach ale też forma podania i kolor.

 

W kuchniach azjatyckich kolor jest  dużo wyraźniejszy. Stosuje się dużo przypraw o intensywnych barwach takich jak kurkuma czy curry. Główny składnik kurkumy kurkumina działa jako przeciwutleniacz i przeciwzapalnie, ale również powstrzymuje objawy starzenia, choroby Alzheimera i zapobiega nowotworom. Chroni też przed toksynami i działa przeciwzakrzepowo, poprawia trawienie i obniża cholesterol. Dla lepszej absorpcji stosowana powinna być z olejem i pieprzem.

 

W naszym kręgu kulturowym bulion można zabarwiać pieczonymi łupinami cebuli ale może dodajmy po prostu kurkumę. To już kwestia nie tylko smaku ale i zdrowia.

 

Niektórzy przeciwnicy wegańskiej czy wegetariańskiej kuchni mówią, to jest bez smaku. Temu łatwo zaradzić dodając nasiona sezamu, dyni, słonecznika czy często stosowane w kuchniach azjatyckich orzeszki pini. Usmażmy je przedtem na oliwie z oliwek z odrobiną oleju sezamowego lub oleju z pieprzem syczuańskim.  Brokuły z kolei idealnie komponują się z płatkami migdałów.

Brukselka niezbyt lubiana przez wielu idealnie komponuje się marynowana w syropie klonowym z kremem balsamicznym. Kremy balsamiczne mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób chcących uzyskać bardziej wyraziste smaki.

Również kwestią smaku jest czy lubimy kalafior czy brokuł lekko al dente (niedogotowany), jeżeli nie, to przez przystąpieniem do gotowania należy naciąć łodyżki.

Słodycz gotowanej marchwi i dyni można uwypuklić poprzez dodanie soku z pomarańczy.

Dodanie soku z cytryny, limonki czy pomarańczy jest idealną  metodą na uwypuklenie smaku, aby złagodzić kwaśność możemy dodać miodu czy ksylitolu.

Kuchnia wegańska i wegetarinska wymaga zdecydowanie więcej przypraw, można ja wzbogacić w smak korzystając z przypraw azjatyckich takich jak wyżej opisana kurkuma, imbir, anyż, czy gorczyca, czosnek i cebula. Uwypuklić smak można też poprzez pieczenie przypraw przed dodaniem ich do warzyw tak jak przygotowują swoją zupę PHO Wietnamczycy.  Przyprawy można piec lub smażyć na oleju.

To już kwestia smaku. Idealnym rozwiązaniem na bulion wegański jest również gotowanie go z uprzednio przesmażonych warzyw.

Co jak komuś nie odpowiada charakterystyczny smak kuchni azjatyckiej? Proponuję wówczas niezastąpioną kuchnię libańską. Charakterystyczne dla nich smak kwaśnego sumaku czy zataru.

To podobnie kwestia smaku. Zawsze poprzez dodanie przypraw kwaśnych, dodajmy słodycz i odrobinę pikantności ale to już zależy od naszych preferencji kulinarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Vegos © Wszelkie prawa zastrzeżone | All rights reserved. Copyright 2021.